Důležité Informace pro lepší orientaci při osvětlení a výběru průmyslových LED svítidel
Informace- často kladené otázky v oblasti průmyslového LED osvětlení
-
Index podání barev (CRI) vyjadřuje plnost barevného spektra světla (Ra). Odborněji řečeno, index podání barev je číslo vyjadřující schopnost světelného zdroje reprodukovat barvy osvětleného objektu ve srovnání s přirozeným slunečním osvětlením. Čím je číslo indexu pokrytí barev větší, tím je kvalita světla vyšší a objekty jím osvětlené se budou jevit spolehlivější a přirozenější. Číslo 100 vyjadřuje ideální podání barev světla, jaké vzniká pod přirozeným slunečním světlem, hodnota 0 zase tak nízkou kvalitu podání barev, že ačkoli je světlo silné, není možné pod ním rozeznat barvy. Rozdíl světelného toku LED čipů stejné kvality s CRI 70 a 80 je přibližně 15%. Na měření indexu podání barev světla se používá nejčastěji škála 15 barev. Sluneční světlo má index barevného podání 100 Ra (CRI). A všechny umělé zářivky a výbojky jsou porovnávány s denním světlem a vyjadřují procentuální zastoupení všech barev oproti slunci. Normy ČSN hovoří o minimálním Ra (CRI) pro určité prostory a s různým využitím těchto prostor. Například kancelářské prostory mají předepsaných minimálně 80 Ra (CRI).
Světelný tok je fotometrická fyzikální veličina, která označuje světelnou energii, kterou světelný zdroj vyzáří za časovou jednotku, v tomto případě za 1 sekundu. Je to energie posuzována z hlediska citlivosti oka na různé vlnové délky světla. Základní jednotka: lumen, značka jednotky: lm
Svítivost udává prostorovou hustotu světelného toku zdroje v různých směrech. Svítivost – označujeme písmenem I a její jednotka je kandela (cd). 1 cd odpovídá svítivosti jedné svíčky. Například žárovka o příkonu 100 W má svítivost přibližně 135 cd. LED žárovka se stejnou svítivostí má příkon zhruba 8x menší. Svítivost vyjadřuje rozdělení světelného toku do různých směrů, do kterých vyzařuje zdroj světla.
Měrný světelný výkon označení P, jednotka lm / W je poměr světelného toku v lm k příslušnému zářivému toku ve W. touž plochou pro libovolný zdroj světla.
Světelná účinnost záření, značka K, bezrozměrné číslo je poměr světelného toku vyjádřeného v Lm k příslušnému zářivému toku ve W .
Světelná účinnost indikuje efektivitu, se kterou je spotřebována elektrická energie přeměňována na světlo. Tato účinnost je udávána v lm / W nebo v lumenech na Watt.
Světelná účinnost svítidla je určujícím faktorem pro efektivitu osvětlení v závislosti na spotřebované energií to znamená čím je vyšší světelná účinnost svítidla (Lm) na jeden W spotřebované energie (Lm / W) tím je osvětlení efektivnější při nižší spotřebě energie.Pozor! Mnohý si zaměňují světelnou účinnost ze světelním tokem (lm/W) , svítivostí, nebo měrným světelním výkonnem to není totéž. Napríklad světelní tok v technických parametrech svítidla může být uváden 130Lm/W ale světelná účinnstot může být třeba 100Lm/W.
Každé LED svítidlo má specifickou vyzařovací charakteristiku a světelnou účinnost v závislosti na použitém typu čipu, předřadníku, konstrukce svítidla a distribučních vlastností světla paraboly, reflektoru, případně optiky svítidla. Všechny tyto aspekty ovlivňují vyzařovací charakteristiku svítidla co se promítá do celkové světelné účinnosti lampy, celkové intenzitě osvětlení a energetické náročnosti.
I při požití svítidel se stejným příkonem a stejným vyzařovacím úhlem může mít svítidlo velký rozdíl ve světelné účinnosti.
Z toho důvodu výběr svítidel bez světelně technického projektu je dost problematické a vůbec nemusí být dosaženo předpokládané parametry osvětlení.
V praxi to znamená, že na nasvícení stejné plochy na požadovanou úroveň při použití svítidel nižší světelnou účinností pro dosažení požadovaného osvětlení – buď se nedosáhne požadovaná úroveň osvětlení, nebo bude třeba více svítidel co v konečném důsledku prodražuje investici a prodlužuje její návratnost.Rozhodující vliv na kvalitu, životnost, nízkou degradaci jasu a světelnou účinnost LED svítidla má:
- značka a parametry integrovaných čipů
- značka a parametry použitého napájecího zdroje
- konstrukce lampy s dobrým teplotním managementem
- optika lampy, případně distribuční vlastnosti světla použité paraboly (stínítka)
Osvětlení je důležitý prvek pracovního prostředí, který ovlivňuje kvalitu, efektivitu, ale i bezpečnost práce. Přestože za poslední desetiletí prošel vývoj svítidel a světelných zdrojů výraznými změnami, i v současnosti se najdou budovy s technicky zastaralými svítidly. Jejich opravy a provoz často stojí majitele více než koupě nových zařízení.
V současné době se jedná se o nejefektivnější konvenčně používaný světelný zdroj. LED má také výhodu, že emitované světlo vyzařuje jedním směrem. Se směrovostí vyzařovaného světla se dá pracovat pomocí optických prvků svítidla. Protože se LED dioda při průchodu proudu přes P/N přechod zahřívá, je potřebné ji ochlazovat. K ochlazování čipů slouží ve většině případu pasivní chladiče. Nedostatečné chlazení, nebo špatná konstrukce svítidla velmi negativně ovlivňuje jednak životnost diody a také má přímý vliv na degradaci jasu. Proto kvalitní konstrukce svítidla s dobrým odvodem tepla představuje velice důležitou součást svítidla. S opravdu dobrou konstrukcí svítidla s dobře navrženým chladičem se podstatně zvyšuje životnost svítidla. Proto v našich svítidlech používáme jenom kvalitně navrženou konstrukci svítidel při využití kvalitních polotovarů a značkové komponenty, jakými jsou PHILIPS, CREE, OSRAM, BRIDGELUX, MEANWELL.
Trh je zaplaven najrůznejšími LED svítidly ze zaručenou kvalitou a technickými parametry, které na první pohled vzbuzují představu dobrého svítidla, ale v konečném důsledku může být světelný výstup a účinnost svítidla diametrálně odlišný jak je uvedeno v technických parametrech svítidla.
Hlavně při větších investicích je důležité aby dodavatel světelné techniky, garantoval nejen technické vlastnosti svítidla ale i dosaženou intenzitu osvětlení na základě jejího výpočtů.
Společnost Dovimex strong> pro všechny průmyslové LED svítidla, které dodává na trh, garantuje nejen udávané technické parametry, ale také intenzitu osvětlení strong> provedenou ve výpočtech osvětlení i praxe.CE-LVD – Elektrická bezpečnost – Elektrické zařízení může být uvedeno na trh pouze tehdy, splňuje-li technické požadavky uvedené v příloze č. 2 k nařízení vlády č. 17/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí (směrnice Rady 2006/95/ES) a bylo-li vyrobeno v souladu se správnou technickou praxí z hlediska zásad bezpečnosti platných v Evropských společenstvích a neohrozí-li při správné instalaci a údržbě a používání k účelu, pro který bylo vyrobeno, bezpečnost osob, domácích a hospodářských zvířat nebo majetek. Pro účely tohoto nařízení se za elektrické zařízení nízkého napětí (dále jen „elektrické zařízení“) považuje jakékoliv zařízení určené pro použití v rozsahu jmenovitých napětí od 50 V do 1000 V pro střídavý proud a jmenovitých napětí od 75 V do 1500 V pro stejnosměrný proud, s výjimkou zařízení a jevů uvedených v příloze č. 1 k tomuto nařízení. Posouzení shody s požadavky uvedenými v § 2 odst. 1 NV 17/2003 Sb. probíhá postupem vnitřní kontroly výroby podle přílohy č. 3 k tomuto nařízení a výrobce nebo zplnomocněný zástupce je opatří označením CE a vydá ES prohlášení o shodě. Účast notifikované osoby není nezbytná.
CE-EMC – Elektromagnetická kompatibilita je schopnost zařízení uspokojivě fungovat v elektromagnetickém prostředí, aniž by samo způsobovalo nepřípustné elektromagnetické rušení jiného zařízení v tomto prostředí. Zařízení, pevná instalace, přístroj, sestava zařízení či přístrojů musí být před jejich uvedením na trh posouzena podle nařízení vlády č. 616/2006 Sb., O technických požadavcích na výrobky z hlediska jejich elektromagnetické kompatibility. Shoda výrobku je osvědčována vydáním ES prohlášení o shodě a opatřením výrobku označením CE.CE-RoHS – Odpady – Odpady jsou regulovanou oblastí podle zákona č. 185/2001 Sb., O odpadech v platném znění. Odpadové materiály jsou hodnoceny, analyzovány, kategorizovány tak, aby nakládání s nimi nevedlo k trvalému poškozování environmentálních zájmů. S regulací toxicity odpadů souvisí také směrnice RoHS, která stanovuje pravidla pro omezování používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních, které jsou potenciálním odpadem.
Evropská komise popisuje značku CE jako „pas“, který umožňuje výrobci dodávat do oběhu průmyslových výrobků volně v rámci vnitřního trhu EU. Značka CE potvrzuje, že výrobky byly splněny kritéria EU v oblasti zdraví, bezpečnosti a environmentální požadavky, které zajistí bezpečnost spotřebitelů a na pracovišti. Všichni výrobci v EU i v zahraničí opatří značkou CE se na tyto produkty vztahuje „nový přístup“ směrnic tak, aby na trh své výrobky mohli dodávat v Evropě. Jakmile výrobek dostane označení CE, může být uveden na trh v celé EU.
Většina výrobků, na které se vztahují směrnice nového přístupu může být certifikované výrobcem a nevyžadují zásah EU v autorizovaném nezávislého testování / osvědčující společnosti (oznámeno těla). Chcete-li vlastní certifikaci, musí výrobce posoudit shodu výrobků podle platných směrnic a norem. Zatímco použití harmonizovaných norem EU je dobrovolná teoreticky, v praxi je použití evropských norem je nejlepší způsob, jak splnit požadavky směrnic CE. Důvodem je, že standardy poskytují konkrétní pokyny a testy za účelem splnění požadavků na bezpečnost, zatímco směrnice, obecné povahy, ne.
Výrobce může umístit označení CE jejich produktu po přípravě prohlášení o shodě, osvědčení, které ukazuje, že produkt je v souladu s příslušnými požadavky. Musí udržovat technickou dokumentaci k prokázání shody. Výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce musí být schopen poskytnout tento certifikát spolu s technickou dokumentací, požádá-li o příslušným členským státem správy.
Neexistuje žádný specifický formulář pro prohlášení o shodě, je však nutné specifické informace. Prohlášení obsahuje následující:
(1) jméno a adresu výrobce.
(2) Zboží.
(3) Směrnice značka CE, které se vztahují k výrobku, například strojní směrnicí 93/37 / ES nebo směrnice pro nízké napětí 73/23 / EHS.
(4) používají se evropské normy, například EN 50081-2: 1993 pro směrnici o EMC nebo EN 60950:. 1991 o požadavku na nízké napětí pro informační technologie
(5) Toto prohlášení musí prokázat podpis úředníka společnost pro účely tohoto podniku za předpokladu, odpovědnost za bezpečnost svých výrobků na evropském trhu. Tato organizace evropské normy zřídila směrnici o elektromagnetické kompatibility. Podle CE, Směrnice v podstatě tvrdí, že výrobky nesmějí vypouštět nežádoucí elektromagnetické znečištění (rušení). Protože tam je jisté množství elektromagnetického znečištění životního prostředí, směrnice také uvádí, že výrobky musí být imunní vůči rozumném rušení. Samotná směrnice neposkytuje žádné pokyny týkající se požadované úrovně emisí nebo imunity, která je ponechána na normy, které se používají k prokázání souladu se směrnicí.
EMC-směrnice (89 / EEC / 336) Elektromagnetická kompatibilita
Stejně jako všechny ostatní směrnice, tato směrnice je nový-přístup, což znamená, že se vyžaduje pouze hlavní požadavky (základní požadavky). EMC-směrnice zmiňuje dva způsoby prokazování shody s hlavními požadavky:
Výrobci prohlášení (trasa podle. Art. 10.1)
Sem testování pomocí TCF (trasy dle. Umění. 10,2)
LVD-Směrnice (73/26 / EEC) Bezpečnostní
Podobně jako všechny směrnice CE související se jedná direktiva nové přístup, což znamená, že se vyžaduje pouze hlavní požadavky (základní požadavky). LVD-Směrnice popisuje, jak se prokazuje shoda na hlavních požadavků.ATEX směrnice pro zařízení do výbušného prostředí.
Evropské směrnice 94/9/ES (dále zvané ATEX) sjednocuje značení a umožnuje volný pohyb zařízení pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu, po území EU. Směrnice stanovuje základní požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost zařízení určená pro použití ve výbušném prostředí. Výrobky jsou značeny kódem, který se skládá z následujících částí:SKUPINY ZAŘÍZENÍ:
Směrnice rozděluje zařízení do dvou skupin. Skupina zařízení I zahrnuje zařízení určená pro použití v podzemních částech dolů a v částech instalací na povrchu dolů, které mohou být ohroženy důlním plynem a/nebo hořlavým prachem. Skupina zařízení IIzahrnuje zařízení určená pro použití v ostatních místech, která mohou být ohrožena výbušnou atmosférou tvořenou směsí vzduchu s plyny či prachem. Tyto skupiny jsou dále rozděleny do kategorií.
KATEGORIE V RÁMCI PŘÍSLUŠNÉ SKUPINY:
Skupina zařízení I se dále dělí na kategorie M1 a M2.U výrobků Kategorie M1 se vyžaduje, aby zůstaly funkční z bezpečnostních důvodů v přítomnosti výbušné atmosféry a vyznačují se komplexními prostředky ochrany proti výbuchu že:
• V případě poruchy jednoho z použitých prostředků je zajištěna dostatečná úroveň bezpečnosti alespoň jedním dalším nezávislým prostředkem ochrany.
• Nebo v případě vzniku dvou vzájemně nezávislých poruch je zajištěna dostatečná úroveň bezpečnosti.
U výrobků Kategorie M2 se počítá s tím, že budou v případě vzniku výbušné atmosféry vypnuty. Přesto se však předpokládá, že výbušná atmosféra může během provozu zařízení kategorie M2 vzniknout. Proto ochranná opatření pro výrobky této kategorie zajišťují dostatečnou úroveň ochrany při normálním provozu a navíc pro případ těžkých provozních podmínek vznikajících zejména hrubým zacházením a změnami okolního prostředí. To zahrnuje i požadavek zajistit u zařízení dostatečnou úroveň bezpečnosti i v případě provozních poruch nebo v nebezpečných provozních podmínkách, které je nutno normálně vzít v úvahu.
Skupina zařízení II se dále dělí na kategorie 1, 2 a 3.
Zařízení kategorie 1 jsou určena pro použítí v zóně 0 a zóně 20:
• Zóna 0 – Prostory, ve kterých je vznik výbušné atmosféry, vytvořené směsí vzduchu s plyny, parami nebo mlhami velmi pravděpodobný a výbušná směs je přítomna trvale, po dlouhou dobu nebo často (celkem více než 1000 hodin ročně).
• Zóna 20 – Prostory, ve kterých je vznik výbušné atmosféry vytvořené prachovzdušnou směsí velmi pravděpodobný a výbušná směs je přítomna trvale, po dlouhou dobu nebo často (celkem více než 1000 hodin ročně).
Zařízení kategorie 2 jsou určena pro použítí v zóně 1 a zóně 21:
• Zóna 1 – Prostory, ve kterých je vznik výbušné atmosféry, vytvořené směsí vzduchu s plyny, parami nebo mlhami pravděpodobný (celkem 10 – 1000 hodin ročně).
• Zóna 21 – Prostory, ve kterých je vznik výbušné atmosféry vytvořené prachovzdušnou směsí pravděpodobný (celkem 10 – 1000 hodin ročně).
Zařízení kategorie 3 jsou určena pro použítí v zóně 2 a zóně 22:
• Zóna 2 – Prostory, ve kterých je vznik výbušné atmosféry, vytvořené směsí vzduchu s plyny, parami nebo mlhami nepravděpodobný a pokud výbušná atmosféra vznikne, bude přítomna pouze zřídka a pouze po krátké časové období (celkem méně než 10 hodin ročně).
• Zóna 22 – Prostory, ve kterých je vznik výbušné atmosféry vytvořené prachovzdušnou směsí nepravděpodobný a pokud výbušná atmosféra vznikne, bude přítomna pouze zřídka a pouze po krátké časové období (celkem méně než 10 hodin ročně).
• TYPY VÝBUŠNÉ ATMOSFÉRY:
G – Výbušná atmosféra vytvořená směsí vzduchu s plyny, parami nebo mlhami.
D – Výbušná atmosféra vytvořená prachovzdušnou směsí.
TYP OCHRANY
Ex ia – ochrana jiskrovou bezpečností pro atmosféru typu G dle normy EN 60079-11. Vhodné pro použití v zóně 0, 1 a 2.
Ex iaD – ochrana jiskrovou bezpečností pro atmosféru typu D dle normy EN 61241-11. Vhodné pro použití v zóně 20, 21 a 22.
Ex Ib – ochrana jiskrovou bezpečností pro atmosféru typu G dle normy EN 60079-11. Vhodné pro použití v zóně 1 a 2.
Ex ibD – ochrana jiskrovou bezpečností pro atmosféru typu D dle normy EN 61241-11. Vhodné pro použití v zóně 21 a 22.
Ex e – zajištěné provedení pro atmosféru typu G dle normy EN 60079-7. Vhodné pro použití v zóně 1 a 2.
Ex nA – ochrana typu n pro atmosféru typu G dle normy EN 60079-15. Vhodné pro použití v zóně 2.
SKUPINA PLYNŮ:
IIA – zařízení testovaná pro použití v atmosféře s výskytem acetonu, ethanolu, propanu, butanu, benzenu, amoniaku, toluenu a plynů stejně nebezpečných.
IIB – zařízení testovaná pro použití v atmosféře s výskytem formaldehydu, etheru, dibutyletheru, etylenu, MEK, THF, plynů stejně nebezpečných a plynů ze skupiny IIA.
IIC – zařízení testovaná pro použití v atmosféře s výskytem vodíku, acetylenu, plynů stejně nebezpečných a plynů ze skupin IIA, IIB.
ZNAČENÍ MAX. POVRCHOVÉ TEPLOTY PRO ZAŘÍZENÍ CERTIFIKOVANÁ DO ATMOSFÉRY TYPU G:
T6 – maximální povrchová teplota zařízení 85°C
T5 – maximální povrchová teplota zařízení 100°C
T4 – maximální povrchová teplota zařízení 135°C
T3 – maximální povrchová teplota zařízení 200°C
T2 – maximální povrchová teplota zařízení 300°C
T1 – maximální povrchová teplota zařízení 450°C
ZNAČENÍ MAX. POVRCHOVÉ TEPLOTY PRO ZAŘÍZENÍ CERTIFIKOVANÁ DO ATMOSFÉRY TYPU D:
81°C – maximální povrchová teplota zařízení 81°C, vždy je udána konkrétní hodnota.
ODOLNOST VŮČI VODĚ A PRACHU PRO ZAŘÍZENÍ CERTIFIKOVANÁ DO ATMOSFÉRY TYPU D:
IP54 – chráněno proti vniknutí prachu a ostřikování proudy vody.
IP68 – zcela prachotěsné a vodotěsné při trvalém ponoření do vody -
Předpis svítivosti podle normy EN 12464-1 pro jednotlivá pracoviště.
Údaje jsou uvádena v Luxech.
Administrativní prostory
zakládání dokumentů, kopírování atd. 300
psaní, psaní na stroji, čtení,zpracování dat 500
technické kreslení 750
pracovní stanice CAD 500
konferenční a zasedací místnosti 500
recepce 300
archivy 200Obchodní prostory
prodejní prostory 300
prostory u pokladen 500
balicí stoly 500Místnosti pro odpočinek,hygienu a první pomoc
kantýny, spíže 200
odpočívárny 100
místnosti pro tělesná cvičení 300
šatny, umývárny, koupelny, toalety 200
místnosti pro nemocné 500
ošetřovny 500Dopravní a komunikační zóny
komunikační prostory a chodby 100
schodiště, eskalátory, pohyblivéchodníky150
nakládací rampy a místa 150Dozorny
provozní místnosti, rozvodny 200
poštovní, faxové, telefonníústředny 500
Skladové prostory a chladírny
skladiště a zásobárny 100
expedice a balírny 300
Regálové sklady
uličky bez obsluhy 20
uličky s obsluhou 150
řídicí stanoviště 150 Skladové prostory a chladírny
skladiště a zásobárny 100
expedice a balírny 300HUTNICKÝ PRŮMYSL
Slévárny a výroba odlitků
průchozí podzemní tunely, sklepy atp. 50
plošiny 100
příprava písku 200
čistírna odlitků 200
pracovní místa na kuplovacích pecích a mísičích 200
licí haly, licí pole, odlévárna 200
místa vyklepávání odlitků z forem 200
strojní formování, strojní výroba forem 300
ruční formování, ruční výroba jader 300
tlakové lití 300
výroba modelů 500
Válcovny, železárny a ocelárny
výrobní zařízení bez ručního ovládání 50
výrobní zařízení s občasným ručnímovládáním 150
výrobní zařízení s trvalým ručnímovládáním 200
sklad bram 50
vysoké pece 200
válcovací trať, navíječka, stříhacídělicí linka 300
ovládací plošiny a kontrolní panely 300
testovací, měřicí a inspekční místa 500
průchozí podzemní chodba,pásové tratě, sklepy atd. 50STROJÍRENSKÝ A AUTOMOBILOVÝ PRŮMYSL
Zpracování a opracování kovů
volné kování 200
zápustkové kování 300
svařování 300
hrubé a střední strojní opracování tolerance 0,1 mm 300
jemné strojní opracování, broušení tolerance <0,1 mm 500 orýsování, kontrola 750 tažírna drátů a trubek za studena 300 zpracování tlustých plechů: tloušťka 5 mm 200 zpracování tenkých plechů: tloušťka výroba nářadí a řezných nástrojů 750 montážní práce: hrubé 200 střední 300 jemné 500 velmi jemné 750 galvanizace 300 povrchové opracování a lakování 750 výroba nářadí, šablon a přípravků,jemná mechanikaa mikromechanika 1 000 Výroba automobilů svařovna a montáž 500 lakování, lakovací box, brousicíbox 750 lakování: úpravy laku, kontrola 1 000 čalounění 1 000 výstupní kontrola 1 000 ELEKTROTECHNICKÝ PRŮMYSL
Elektrotechnický průmysl
výroba kabelů a drátů 300
navíjení
– velkých cívek 300
– středních cívek 500
– malých cívek 750
impregnace vinutí 300
galvanické (elektrolytické)pokovování 300
montážní práce
– hrubé, např. velké transformátory 300
– střední, např.vypínače 500
– jemné, např. telefony 750
– velmi jemné, např. měřicí přístroje 1 000
elektronické dílny, zkoušení,justování 1 500Elektrárny
provoz zásobování palivem 50
kotelny 100
strojovny 200
vedlejší prostory, např. prostorčerpadel, kondenzátorů atp., rozvodny(vnitřní) 200
velíny (dozorny) 500
venkovní rozvodny 20POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL
Výroba potravin a pochutin
pracovní místa a zóny
– v pivovarech, sladovnách 200
– umývárnách, ve stáčírnách,čistírnách, filtraci a loupárnách 200
– ve várnách konzerváren a čokoládoven 200
– v cukrovarech 200
– v sušírnách a fermentovnách tabáku, ve fermentačních sklepích 200
třídění a mytí výrobků, mletí,míchání, balení 300
pracovní místa a kritické zóny na jatkách, v řeznictvích,mlékárnách, mlýnech, ve filtračních podlažích rafinerií ukru 500
krájení a třídění ovoce a zeleniny 300
výroba lahůdek, práce v kuchyni,výroba doutníků a cigaret 500
laboratoře 500
kontrola barev 1 000Zemědělství
nakládání a manipulace s materiály, manipulace se zařízením a mechanismy 200
stáje pro hospodářská zvířata 50
boxy pro nemocná zvířata,teletníky 200
přípravny krmiva, mléčnice, čištění strojů a sanitace 200
Pekárny
příprava a pečení
povrchová úprava, polévání zdobení 500CHEMICKÝ, GUMÁRENSKÝ A PLASTIKÁŘSKÝ PRŮMYSL
dálkově řízené výrobní provozy 50
výrobní provozy s omezenou obsluhou 150
trvale obsluhovaná pracovní místa ve výrobních provozech 300
místnosti pro přesná měření a laboratoře 500
výroba léků 500
výroba pneumatik 500
kontrola barev 1
řezání, konečná povrchová úprava,kontrola 750
Cement, cementové zboží,beton, cihly
sušení 50
příprava materiálu, práce u pecí a míchaček 200
běžná práce u strojů 300
hrubé formy 300
Keramika, keramické obklady,sklo, sklářské výrobky
sušení 50
příprava, běžná práce u strojů
smaltování, válcování, lisování,jednoduché tvarování, glazování,foukání skla
broušení, rytí, leštění, přesné tvarování, výroba sklářských nástrojů 750
broušení optického skla, křišťálu,ruční broušení a rytí
přesné práce, např. ozdobné broušení, ruční malování 1 000
výroba syntetických drahokamů 1 500
Výroba šperků a hodinek
práce s drahými kameny 1 500
výroba šperků 1 000
výroba hodinek (ruční) 1 500
výroba hodinek (automatická) 500
Kůže a kožené zboží
práce u beček, sudů a jímek 200
mízdření, štípání, broušení,ždímání kůží 300
sedlářské práce, výroba obuvi:stehování, šití, leštění, lisování,ořezávání, vysekávání 500
třídění 500
barvení kůží (strojně) 500
kontrola jakosti 1 000
kontrola barvení 1 000
výroba obuvi 500
ruční výroba obuvi 500
Papír a papírenské zboží
kolové mlýny, papírny 200
výroba a zpracování papíru, papírenskéstroje a stroje na výrobuvlnité lepenky, výroba kartonua/nebo lepenky 300
standardní knihařská práce, tj.skládání, třídění, lepení, řezání,ražba, šití 500Tiskárny
zhotovování přířezů, zlacení, ražba,leptání štočků, litografie na kameneka deskách, tiskařské stroje, výrobamatric 500
třídění papíru a ruční tisk 500
sazba, retuš, litografie 1 000
kontrola barev při vícebarevnémtisku1 500
oceloryt a mědiryt 2 000TEXTILNÍ PRŮMYSL
Výroba a zpracování textilií
pracovní místa a pásmav prádelnách,rozvolňování balíků 200
mykání, praní, žehlení, práceu trhacích strojů, (protahování)posukování, česání, šlichtování,vytloukání karet,
předpřádání,předení juty a konopí (lnu) 300 dopřádání, skaní, soukání, navíjení 500
snování, tkaní, oplétání –paličkování, pletení 500
šití, pletení z jemných přízí,najímání oček, řetízkování 750
navrhování, kreslení vzorků 750
dokončování, barvení 500
sušárny 100
automatizovaný potisk látek 500
nopování, vyšívání, čištění 1 000
kontrola barvení 1 000
vyšívání 1 500
výroba klobouků 500DŘEVAŘSKÝ PRŮMYSL
Výroba a zpracování dřeva
automatické procesy, např. sušení,výroba překližovaných desek 50
pařicí jámy 150
rámová pila 300
práce na truhlářské stolici, lepení,montáž 300
broušení, lakování, uměleckétruhlářství 750
práce na dřevoobráběcích strojích,např. soustružení, drážkování,rovinné frézování, spárování,stříhání, řezání, frézování 500
třídění (výběr) dýh 750
intarzování, vykládání dřevem 750
kontrola jakosti 1 000Prádelny a čistírny
příjem zboží, značení a třídění 300
praní a čištění 300
žehlení a mandlování 300
kontrola a opravy 750Kadeřnictví
úprava vlasů 500ATEX směrnice pro zařízení do výbušného prostředí.
Evropské směrnice 94/9/ES (dále zvané ATEX) sjednocuje značení a umožnuje volný pohyb zařízení pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu, po území EU. Směrnice stanovuje základní požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost zařízení určená pro použití ve výbušném prostředí. Výrobky jsou značeny kódem, který se skládá z následujících částí:SKUPINY ZAŘÍZENÍ:
Směrnice rozděluje zařízení do dvou skupin. Skupina zařízení I zahrnuje zařízení určená pro použití v podzemních částech dolů a v částech instalací na povrchu dolů, které mohou být ohroženy důlním plynem a/nebo hořlavým prachem. Skupina zařízení IIzahrnuje zařízení určená pro použití v ostatních místech, která mohou být ohrožena výbušnou atmosférou tvořenou směsí vzduchu s plyny či prachem. Tyto skupiny jsou dále rozděleny do kategorií.
KATEGORIE V RÁMCI PŘÍSLUŠNÉ SKUPINY:
Skupina zařízení I se dále dělí na kategorie M1 a M2.U výrobků Kategorie M1 se vyžaduje, aby zůstaly funkční z bezpečnostních důvodů v přítomnosti výbušné atmosféry a vyznačují se komplexními prostředky ochrany proti výbuchu že:
• V případě poruchy jednoho z použitých prostředků je zajištěna dostatečná úroveň bezpečnosti alespoň jedním dalším nezávislým prostředkem ochrany.
• Nebo v případě vzniku dvou vzájemně nezávislých poruch je zajištěna dostatečná úroveň bezpečnosti.
U výrobků Kategorie M2 se počítá s tím, že budou v případě vzniku výbušné atmosféry vypnuty. Přesto se však předpokládá, že výbušná atmosféra může během provozu zařízení kategorie M2 vzniknout. Proto ochranná opatření pro výrobky této kategorie zajišťují dostatečnou úroveň ochrany při normálním provozu a navíc pro případ těžkých provozních podmínek vznikajících zejména hrubým zacházením a změnami okolního prostředí. To zahrnuje i požadavek zajistit u zařízení dostatečnou úroveň bezpečnosti i v případě provozních poruch nebo v nebezpečných provozních podmínkách, které je nutno normálně vzít v úvahu.
Skupina zařízení II se dále dělí na kategorie 1, 2 a 3.
Zařízení kategorie 1 jsou určena pro použítí v zóně 0 a zóně 20:
• Zóna 0 – Prostory, ve kterých je vznik výbušné atmosféry, vytvořené směsí vzduchu s plyny, parami nebo mlhami velmi pravděpodobný a výbušná směs je přítomna trvale, po dlouhou dobu nebo často (celkem více než 1000 hodin ročně).
• Zóna 20 – Prostory, ve kterých je vznik výbušné atmosféry vytvořené prachovzdušnou směsí velmi pravděpodobný a výbušná směs je přítomna trvale, po dlouhou dobu nebo často (celkem více než 1000 hodin ročně).
Zařízení kategorie 2 jsou určena pro použítí v zóně 1 a zóně 21:
• Zóna 1 – Prostory, ve kterých je vznik výbušné atmosféry, vytvořené směsí vzduchu s plyny, parami nebo mlhami pravděpodobný (celkem 10 – 1000 hodin ročně).
• Zóna 21 – Prostory, ve kterých je vznik výbušné atmosféry vytvořené prachovzdušnou směsí pravděpodobný (celkem 10 – 1000 hodin ročně).
Zařízení kategorie 3 jsou určena pro použítí v zóně 2 a zóně 22:
• Zóna 2 – Prostory, ve kterých je vznik výbušné atmosféry, vytvořené směsí vzduchu s plyny, parami nebo mlhami nepravděpodobný a pokud výbušná atmosféra vznikne, bude přítomna pouze zřídka a pouze po krátké časové období (celkem méně než 10 hodin ročně).
• Zóna 22 – Prostory, ve kterých je vznik výbušné atmosféry vytvořené prachovzdušnou směsí nepravděpodobný a pokud výbušná atmosféra vznikne, bude přítomna pouze zřídka a pouze po krátké časové období (celkem méně než 10 hodin ročně).
• TYPY VÝBUŠNÉ ATMOSFÉRY:
G – Výbušná atmosféra vytvořená směsí vzduchu s plyny, parami nebo mlhami.
D – Výbušná atmosféra vytvořená prachovzdušnou směsí.
TYP OCHRANY
Ex ia – ochrana jiskrovou bezpečností pro atmosféru typu G dle normy EN 60079-11. Vhodné pro použití v zóně 0, 1 a 2.
Ex iaD – ochrana jiskrovou bezpečností pro atmosféru typu D dle normy EN 61241-11. Vhodné pro použití v zóně 20, 21 a 22.
Ex Ib – ochrana jiskrovou bezpečností pro atmosféru typu G dle normy EN 60079-11. Vhodné pro použití v zóně 1 a 2.
Ex ibD – ochrana jiskrovou bezpečností pro atmosféru typu D dle normy EN 61241-11. Vhodné pro použití v zóně 21 a 22.
Ex e – zajištěné provedení pro atmosféru typu G dle normy EN 60079-7. Vhodné pro použití v zóně 1 a 2.
Ex nA – ochrana typu n pro atmosféru typu G dle normy EN 60079-15. Vhodné pro použití v zóně 2.
SKUPINA PLYNŮ:
IIA – zařízení testovaná pro použití v atmosféře s výskytem acetonu, ethanolu, propanu, butanu, benzenu, amoniaku, toluenu a plynů stejně nebezpečných.
IIB – zařízení testovaná pro použití v atmosféře s výskytem formaldehydu, etheru, dibutyletheru, etylenu, MEK, THF, plynů stejně nebezpečných a plynů ze skupiny IIA.
IIC – zařízení testovaná pro použití v atmosféře s výskytem vodíku, acetylenu, plynů stejně nebezpečných a plynů ze skupin IIA, IIB.
ZNAČENÍ MAX. POVRCHOVÉ TEPLOTY PRO ZAŘÍZENÍ CERTIFIKOVANÁ DO ATMOSFÉRY TYPU G:
T6 – maximální povrchová teplota zařízení 85°C
T5 – maximální povrchová teplota zařízení 100°C
T4 – maximální povrchová teplota zařízení 135°C
T3 – maximální povrchová teplota zařízení 200°C
T2 – maximální povrchová teplota zařízení 300°C
T1 – maximální povrchová teplota zařízení 450°C
ZNAČENÍ MAX. POVRCHOVÉ TEPLOTY PRO ZAŘÍZENÍ CERTIFIKOVANÁ DO ATMOSFÉRY TYPU D:
81°C – maximální povrchová teplota zařízení 81°C, vždy je udána konkrétní hodnota.
ODOLNOST VŮČI VODĚ A PRACHU PRO ZAŘÍZENÍ CERTIFIKOVANÁ DO ATMOSFÉRY TYPU D:
IP54 – chráněno proti vniknutí prachu a ostřikování proudy vody.
IP68 – zcela prachotěsné a vodotěsné při trvalém ponoření do vody -
Základní nabídku LED svítidel od společnosti Dovimex tvoří profesionální průmyslové LED a indukční lampy, vysoce výkonné LED trubice a reflektory, LED panely, pouliční LED lampy. V porfóliu společnosti Dovimex naleznete největší výběr kvalitních průmyslových a pouličních LED svítidel na trhu. Nabídka svítidel je orientována do všech oblastí průmyslového a komerčního osvětlení. S výběrem svítidel Vám rádi poradíme, po případě navrhneme celou osvětlovací soustavu. V případě, specifických požadavků na LED svítidla nebo osvětlení jsme schopni dle přání zajistit specifické svítidla například pro architektonické osvětlení, chemický průmysl atď. .
Všechna svítidla v naší nabídce splňují požadavky Evropské unie a jsou řádně certifikovány pro prodej v rámci Evropské unie.
Záruku na průmyslová LED svítidla poskytujeme 2-7 let . Záruční podmínky závisí na typu svítidla a jeho aplikace v specifickém prostředí.
Samozřejmě, jako obchodní společnost vítáme každou příležitost pro spolupráci s našimi obchodními partnery. V případě jakýchkoliv dotazů a požadavků na indukční nebo LED svítidla nás neváhejte kontaktovat.
Doba dodání svítidel závisí na množství faktorů, jako je specifikace svítidla, počet kusů, místo dodání. Z pravidla je doba dodání při menším počtu kusů do 2-3 týdnů při věším počtu kusů například průmyslových svítidel je dodací lhůta 7-8 týdnů od potvrzení objednávky. Dodací lhůty na jednotlivé zakázky se upřesňují před potvrzením objednávky.
Ceníme si každého zákazníka. Proto nás neváhejte kontaktovat s vašimi dalšími dotazy. Dodáváme svítidla jakéhokoliv druhu v jakémkoliv množství.
Snížení spotřeby elektřiny je možné dosáhnout nejen instalací kvalitnějších modernejších svítidel a hospodářnějších světelných zdrojů. V objektech s možným využitím přirozeného osvětlení se stále intenzivněji využívá inteligentní regulace osvětlení. Přičemž výsledky realizovaných projektů a poznatky ze světelně technických auditů dokazují, že výhodnější než dílčí řešení s výměnou úspornějších světelných zdrojů je vložit prostředky do podstatné obnovy osvětlovací soustavy. Investice do systémové změny (svítidla – zdroje – řízení osvětlení) má často velmi dobrou návratnost. Zvyšuje energetickou úsporu o 10-20% a podstatně zvyšuje uživatelský konfort s možnsotí přednastavení regulace osvětlení, přehled o stavu osvětlovací soustavy a spotřeby elektrické energie.
Aktuální evropská technická norma o osvětlování pracovních prostorů v interiérech ČSN EN 12464-1, platná od března 2012, podporuje komplexní řešení. Při návrhu osvětlovací soustavy pracoviště by mělo býtprioritou vytvořit optimální podmínky pro zrakový výkon v konkrétním pracovním prostředí tak, aby byla maximálně zajištěna zraková pohoda. S ohledem na nové možnosti světelné techniky norma sice některé požadavky zpřísnila, zároveň však platí, že předepsané hodnoty se nevztahují na celý vnitřní prostor. Požadovaná intenzita osvětlení, maximální přípustné oslnění či optimální podání barev světelnými zdroji musí být dodrženy při jednotlivých druzích pracovních prostředí speciálně v místech zrakové úkoly a v jejím bezprostředním okolí.
Osvětlenost má vliv na to, jak rychle, bezpečně a pohodlně vnímáme a provádíme potřebnou zrakovou roli. Průměrná hodnota osvětlenosti na pracovišti v místě zrakového úkolu nesmí klesnout pod normou stanovené hodnoty uvedené v tabulkách technické normy ČSN EN 12464-1, bez ohledu na stav osvětlovací soustavy. Pokud se světelné podmínky v místě zrakového úkolu liší od běžných předpokladů, hodnota intenzity osvětlení může být upravena nejvýše o 1 stupeň na stupnici intenzity osvětlení. Podmínky intenzity osvětlení na jednotlivých pracovištích určuje předpis svítivosti podle norem EU. V normálních světelných podmínkách se vyžaduje 20 lx na rozeznání rysů lidské tváře. Tato hodnota byla přijata jako nejnižší na stupnici intenzity osvětlení. V prostorách s trvalým pobytem osob nesmí být udržována intenzita osvětlení menší než 200 lx .
K emitování světla LED čip potřebuje, aby skrze ni protékal stabilizovaný proud. LED napájecí zdroj upravuje sítové napětí na napětí a proud, při kterém dioda pracuje správně. LED dioda je citlivá na jakékoliv změny v napájení a prudké špičky kolísání v síti které snižují její životnost. Z toho důvodu je třeba mít pro dobré fungování LED diody také kvalitní napájecí zdroj, který diodu chrání před nebezpečnými výkyvy a špičkami. Ve světě již existuje mnoho výrobců čipů nejrůznější kvality. Použitím méně kvalitních LED čipů ve svítidlech se může projevit jednak ve světelném výkonu svítidla ale hlavně v rychlém úbytku svítivosti, zvýšené poruchovosti a celkové životnosti svítidla. Pokud jsou dodrženy uvedené zásady integovaných kvalitních komponentů a konstrukce svítidla, muže LED technologie opravdu posloužit a uspořit nemalé náklady na energií a provozních nákladech.
Mnohé osvětlovací soustavy ve výrobních provozech jsou zastaralé a nesplňují základní požadavky na osvětlení stanovené legislativními předpisy a technickými normami. Z obavy o výši nákladů na jejich rekonstrukci provozovatelé řešení těchto nedostatků často odkládají, aniž by si dali vyčíslit předpokládanou výši investice do modernizace osvětlení a její návratnost. Získat tyto informace přitom nemusí být příliš
složité. Podrobně zmapovat existující stav osvětlovací soustavy, zjistit potenciál úspor a navrhnout konkrétní řešení je cílem světelně technických auditů a součástí energetických auditů. Při poskytnutí vstupních informací o současném stavu osvětlení společnost Dovimex za Vás zpracuje návrh nové osvětlovací soustavy i s výpočtami návratnosti investice.
Profesionál v oboru průmyslového LED osvětlení
Naši technici jsou připraveni odpovědět Vám na všechny otázky týkající se svítidel a osvětlení.